Aprílový jarno-ZIMNÝ tramp
Mrazivý vander v Slanských vrchoch
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Poznanie nepoznaného v Slanských vrchoch
Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Odovzdanie RV-éčka
Odovzdanie RV-éčka

Odovzdanie RV-éčka
Vyrazili sme k ďalšiemu kempu, ktorý bol náš posledný. Bol to kemp Indian Line Campground, ktorý bol obkolesený z jednej [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Zimný vander, Muránska planina...
Zimný vander, Muránska planina - útulňa Nižná Kľaková

Zimný vander, Muránska planina - útulňa Nižná Kľaková Z hmly sa začala vynárať jedna chata. Trocha nižšie ďalšia. Už som tušil, že  [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Vander s Biancou v Slovenskom raji - Čertova sihoťRáno

Slovenský raj, údolie LesniceRáno prišlo skoro, našťastie! Cítil som sa ako robotník utláčaní majetníckym továrnikom. Nabudúce beriem už len jednu karimatku, druhá bola aj tak skoro zbytočná. Bianca bola natlačená na mňa.

Osvieženie z potoka Mraznica v Slovenskom raji Spala v tričku s krátkym rukávom a ruky mala vonku zo spacáku, vraj je jej teplo. A naozaj ruky mala teplé. Napriek tomu neprotestovala, keď som jej ruky v noci zastrčil do spacáka. Teplota bola výrazne nižšia, ako keď sme liezli do spacákov.

Trocha som sa ešte ponaťahoval, no nakoniec som predsa len vstal, tak ako každé ráno. Myslím, že tak to robíš aj ty, možno vynecháš naťahovanie, no vstať vstaneš, tak či tak.

Poobliekal som si vlhké oblečenie, ktoré cez chladnú noc nestihlo vôbec vyschnúť. Biancu som ešte nechal spať, nech načerpá sily. Bude ich potrebovať.

Zliezol som dole, povyťahoval som znova provizórny stôl aj stoličko-úle. Neďaleko rástla Mäta prieporná, tak som sa tentoraz rozhodol pre mätový čaj. Prečo nevyužiť to čo nám príroda sama núka.

Čaj z Mäty piepornej

Čaj z mäty je vynikajúci, má výrazné osviežujúce účinky a to aj vďaka éterickým olejov, ktoré sa nachádzajú v samotnej rastline. Éterické oleje obsahujú mentol 30 – 35 %, mentón, mentylecatát, mentafurán, cineol, pulgeón, karvón a vo veľmi malom množstve aj jazmón, ktorý je zodpovedný za vôňu rastliny.

Okrem toho má výborné účinky pri všetkých druhov žalúdočných a črevných ťažkostí, čo sa pripisuje flavonoidom a trieslovinám, ktoré sú prítomné v tejto rastline.
 Na čaj sa zbierajú listy, preto je zbytočné vytrhnúť celú rastlinu aj zo stonkou a koreňom. Listy sa lúhujú 5-10 minút a neboli zaznamenané žiadne nežiadúce účinky ani pri dlhodobom užívaní čaju.

Rastlina narastie do výšky až 90 cm, má drevnatú stonku, niekedy až tmavofialovej farby. Listy majú vajcovitý tvar, s pílkovitým zubatým okrajom. Spodná strana listu je posiata drobnými chĺpkami.

Ako sa hovorí je lepšie raz vidieť ako 10 krát počuť, preto tu je obrázok Mäty piepornej.

Odchod

Medzitým Bianca vstala, najedli sme sa poobliekali sme sa, poupratovali sme za sebou, poodnášal som znova stôl aj stoličko-ule späť pod strechu. Vychladnutý mätový čaj, ktorý sme nevypili som prelial do fľaše, snáď sa ešte zíde. Na cestu sme vyrazili presne o 10.34 h.

  Údolím Lesnice, maliny lemovali cestu.  Slovenský raj, údolím Lesnice, neďaleko ústia do Hornádu  Slovenský raj, ústie Lesnice

Mali sme pred sebou celý deň, preto sme sa nikam nenáhlili. Pri prameni sme sa napili a časom sme sa napojili na cyklistickú trasu. Cyklistická trasa vedie od Košiarneho briežka na Čingov. Cestou sme sa zase pásli na malinách.

Fúzáč obyčajný v Slovenskom raji  Zvonček karpatský, Campanula carpatica v Slovenskom raji

Pozorovali sme okolité rastliny hlavne kvety a drobný hmyz. Biancu zaujal Fúzač obyčajný, lat. Leptura rubra, ktorého sme zaregistrovali v hojnom počte. Samozrejme nie toho istého. Míňali sme množstvo kvetov zvončekovitých, ktoré boli ozdobou krajov chodníkov a ciest. Páčil sa nám najmä Zvonček karpatský, lat. Campanula carpatica, ktorý mal jasno modré zvončekovité kvety.

Slovenský raj, v pozadí rieka Hornád  Slovenský raj, modrá turistická značka vedie popri rieke Hornád  Zarastená lúka pod Tomašovským výhľadom

Vodu sme si nenabrali, lebo jej bolo dosť všade naokolo. Šli sme popri potoku Lesnica a smerovali sme k jej ústiu.

Lesnica

Potok Lesnica pramení v juhovýchodnej časti Slovenského raja, pod kopcami Holý kameň a Zadný Turník. Prítoky má predovšetkým zo severných svahov Zadnej Čirgy, Pekliska a Matky Božej. Najvýznamnejšie prítoky sú Dubnica, Šopotov a Mraznica. Potok preteká cez skalnatý prielom zvaná Tesnina. Na jej toku je postavená horáreň, ktorá je v lokalite Kocúrová, mieste zvanom Močiare, či Smižanská poľana. Ešte v roku 1991 bola obývaná a okolité políčka obhospodarované. V súčasnosti nemám vedomosti o tom, že by bola trvalo obývaná.

Mostík nad Bielym potokom, neďaleko ústia, Slovenský raj  Kaňon Bieleho potoka, neďaleko ústia, Slovenský raj  Už to začína, stúpanie k Čertovej sihoti, Slovenský raj

Minuli sme horáreň. Ovocné stromy (jablone) boli zanedbané. Neošetrované stromy urodili množstvo drobných plodov. V tomto období boli ešte zelené a nedozreté. Toto sme však nemohli tvrdiť o malinách, ktoré popri ceste dozrievali v dostatočnom množstve. Prekročili sme pár potokov a potôčikov, čím sme sa dostali až k ústiu potoku Lesnica. K rieke Hornád, ktorý preteká celou severnou časťou Slovenského raja.

Stúpanie na Čertovu sihoť s palicami, Slovenský raj  Stúpanie na Čertovu sihoť ešte stále s palicami, Slovenský raj  Stúpanie na Čertovu sihoť už bez palíc, Slovenský raj

Napojili sme sa na modrú turistickú značku vedúcu od Čingova k Podlesku. Po pár metroch sme urobili krátky odpočinok, spojený s telefonátom domov.

Pred výstupom na Kláštorisko sme potrebovali doplniť tekutiny, či už do fliaš alebo do tiel. Posledná možnosť na doplnenie vody je asi 500 metrov pred ústím Bieleho potoka, kde z ľavej strany preteká potôčik cez skalný prah. Tu Bianca pri svojich prieskumných výpravách v okolí potôčika našla 50 centovú mincu, z čoho mala veľkú radosť.

Prišli sme pod Tomašovský výhľad. Lúka bola zarastená burinou, vysokou miestami až jeden meter. Prevládali bodliaky. Mostom sme prekročili hlboký kaňon Bieleho potoka, ktorý sa o pár metrov ďalej vlieva do Hornádu. Za mostom, pri hríbiku, sa modrá značka rozdvojovala. Jedna časť pokračovala Prielomom Hornádu na Podlesok. Druhá časť viedla strmým stúpaním na Kláštorisko.

Stúpanie na Čertovu sihoť, Slovenský raj  Odpočinok pri pníku naplnenom kameňmi, Čertova sihoť, Slovenský raj  Už sme skoro tam, Čertova sihoť, Slovenský raj

Vybrali sme si stúpanie. Už po piatich metroch Bianca zahlásila: Nevládzem! Šli sme hore pomalým tempom. Vybral som palice, snáď nám to pôjde ľahšie. Čerta rohatého! Hore sme museli vyjsť po vlastných, nikto nás tam nevynesie. Sľúbil som Biance, že keď vylezieme hore strmákom, tak jej zoberiem batoh. Nejaké 4,5 kg navyše ma nezabijú. Aspoň som si to myslel.

Had

Bianca si vykračovala vpredu, keď zrazu skríkla: Had!

Pomaly som sa priblížil a všimol som si plaza, ktorý sa vyhrieval na slniečku, pekne na suchom ihličnatom podloží, ktoré bolo slnkom intenzívne ohrievané. Nakoniec to nebol had ale Slepúch lámavý, lat. Anguis fragilis. Teda jašterica, presnejšie beznohá jašterica.

Slepúch lámavý, pri stúpaní hore na Čertovu sihoť, Slovenský raj  Tam je čo? Výhľad z Čertovej sihote, neďaleko vrcholu, Slovenský raj  Výhľad z Čertovej sihote, neďaleko vrcholu, Slovenský raj

Po tejto krátkej, ale o to viac vzrušujúcej pauze sme sa ďalej štverali hore na Čertovu sihoť. Konečne sa pred nami začal kopec meniť. Z úzkeho, strmého a skalistého chodníka sa pomaly stávala cestička, vedúca len mierne hore.

Ja som bol zaťažený, vzadu svojím batohom a vpredu Bianciným batohom. Tak sme sa štverali z nohy na nohu hore na Čertovu sihoť. Biancin batoh mi trocha zavadzal, sťahoval mi hrudník, nevedel som sa poriadne nadýchnuť. Ak som si chcel poriadne zavzdušniť pľúca musel som zastaviť a trocha si zložiť jej batoh, aby som hrudníku a pľúcam doprial miesta pre vzduch.

Výhľad neďaleko Čertovej sihote, Kolísky, Jabloň, Bikárka, v diaľke Červená skala, Slovenský raj  Výhľad neďaleko Čertovej sihote, Kolísky, Jabloň, Bikárka, v diaľke Červená skala, Slovenský raj

Bol som dosť zničený na to, aby som si teraz upravoval popruhy na Biancinom batohu, radšej som si batoh vždy trocha zložil. Minuli sme prípojku zo Zelenej rokliny, ktorá je toho času nedostupná. Sú zrušené niektoré rebríky a stupačky na spodku rokliny.

Dorazili sme na Čertovu sihoť (822 m. n. m.), kde sme spravili pár záberov. Pred nami sa vypínali úbočia Hlbokej doliny a vrcholky kopcov, ktoré sme obišli Boli to Kolísky (894 m. n. m.) a Jabloň (987 m. n. m.) V diaľke bolo vidno vrchol Bikárky (1 058 m. n. m.) a Červenej skaly (1 109 m. n. m.) (ak sa mýlim opravte ma).

Doplnil som si kofeín, aminokyseliny, vitamíny skupiny B, sacharózu a glukózu spolu s pramenitou vodou z Álp. Čiže dal som si nealkoholický nápoj, ktorý mi mal dať krídla. Krídla som síce nedostal, no ani kŕče do svalstva nôh.

Vysoké Tatry a Hrabušice z hrebeňa neďaleko Čertovej sihote, Slovenský raj  Ku Kláštorisku z Čertovej sihote, Slovenský raj

Prehupli sme sa na severnú časť hrebeňa, odkiaľ sme mali výhľad na Hrabušice a čiastočne aj na Vysoké Tatry. Pokračovali sme ďalej. Ja som už od Čertovej sihoti počúval, že kedy tambudeme... V rôznych obmenách. Sľúbil som Biance odpočinok spojený s obedom v reštaurácii na Kláštorisku. Po istom čase sa Biancine odpovede zmenili: Tá lúka tu už nebude, my sme ju obišli. To si ma naťahoval len, aby som vyšla hore.

Došli sme na to Kláštorisko alebo nie? Čítaj ďalej a dozvieš sa.

Štatistka trasy

Prejdených: 4,85 km
Prevýšenie: 832 m
Klesanie: 541 m

sipka-pokr

Pridať komentár