Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Túlanie sa okolo Šimonky
Okolo Čiernej hory a Oblíka
Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Zimný vander, Muránska planina...
Zimný vander, Muránska planina - k Pieskom

Zimný vander, Muránska planina - k Pieskom Vonku mrzlo. Mráz zachádzal až za nechty, snehu bolo habadej a mňa to lákalo von. Áno! Do tej zimy [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Po stopách starých chájd
Po stopách starých chájd

Po stopách starých chájd Udreli mrazy a môj čas bol tu. Slanské vrchy sa vynímali pod snehovým príkrovom. Ťahalo ma to von, do …

Toto si chcem prečítať

Tramp Šírava

Trasa: Košice - Michaľany - Michalovce - Mevedia hora - a späť

Trvanie: 11. augusta 1988 - 14. augusta 1988
Prítomný: Petis,  Sovi, Janis


Skúsený pozorovateľ si iste všimol, že doteraz každý tramp bol v kronike písaní jednou rukou - teda Libecovou. Tentokrát sa Libec 1-krát v histórii novej éry trampov nezúčastnil z pochybných dôvodov. Teda píšem ja (Petis, pozn. editora).

Teda prítomní – Petis, Sovi, Janis.
sirava-poloha-stanuObrázok č. 1: Poloha stanu

Na tramp sme išli 1. - krát v takomto zložení dňa 11. augusta 88 vo štvrtok ráno. Najprv sme museli odbaviť formality s Janovými stehmi v hlave, s Janovým občaňákom atď.…Vypadli sme teda až okolo 12 hodine vlakom, čo bola veľká chyba, lebo sme cestovali asi 2 hodiny. Najprv sme sa museli zhodnúť na aké stredisko pôjdeme. Ja som tam (na Šírave) bol len raz v živote, tak som mlčal. Ale Jano sa so Sovim nevedeli zhodnúť, či na Medvediu horu alebo na Hôrku. Nakoniec sme išli podľa Jana na Medvediu horu. Vraj je tam „život“. Skoro sme však zistili holú pravdu. Samé rodinky Pepíkov, gadžov, a sem - tam nejaký Maďari. Našli sme si fasa miesto na táborenie - pri bývalom ohnisku, tak sme museli premiestniť stan o niekoľko metrov ďalej.

Tak sa začal dosť masňácky „kempový tramp“, ktorý podľa mňa nie je ani tramp, ale výlet. Ale čo robiť, ináč sa to na Šírave nedá.

Voda bola dosť špinavá, táborili sme asi 30 m od vody, ale bola teplá. Stretli sme tam aj bývalého štvrtáka Lachváča. Mali kemp. príves 3 m od nás, tak sme mali večer pri ohni nevítaných hostí. Na tramp som zobral aj mgf, aby bolo veselo.

Bazmek, zase sa mi rozpučili vajcia v ruksaku, povedal som si, keď som vybaľoval ruksak. Zase boli všetky veci zasraté ako na Slanci.

Na oheň nazbieral Sovi zase surové drevo, tak som musel ísť ja. Pri ohni bolo fasa. Spoločnosť Lachváča jeho bryndziarky sestry a niekoľkých malých dilinov nám bola naozaj vítaná. Dohodli sme sa, že v noci okolo 24.00 sa pôjdeme okúpať (na hoľaky). No len ja s Janom sme vošli do vody, Sovi sa prizeral. Vykonali sme si svoju potrebu, samozrejme vo vode. Keď sme sa vrátili uzimený, šli sme spať. Ja somár som bol zvyknutý z predchádzajúcich trampov - v horách na noc sa poriadne obliecť. (tričko, košeľa, sveter). Keď som sa ráno v noci zobudil celý spotený, uvedomil som si svoj omyl.
Ráno som šiel nakúpiť, tí dvaja ešte spali, tak som ich zobudil. Na druhý deň ráno sme hrali monopoly pred stanom asi 3 h. Sovi mal obrovskú radosť z víťazstva.


sirava-situacia-pri-ohniObrázok č. 2: Situácia pri ohni

Potom sme sa šli okúpať a zaskákať si z móla, čo bolo samozrejme zakázané. Nikto však nepičoval. Ja som skákal na nohy, potom na hlavu. Len Jano sa odvážil s rozbehom. Požičali sme aj čln. Našu stravu nebudem opisovať, pretože to bolo stereotypné - ráno mlieko, orechovník, na obed polievka, chlieb, paštéta, abo iná konzerva, večer opekaný chlebík, s dačím. (mňam - mňam). Na večer sme si naplánovali kultúrny program - film „Bony a klid“ v amfiku na Hôrke. Dal som si ešte pivo na posilnenie, nažrali sme sa a hor sa peši na Hôrku. Tam sa už začali zbiehať všelijaké gadžule a gadžovia z Michaloviec a okolia. Usadili sme sa a o 8.30 1 sme začali sledovať - kšeftársku baladu o tom, čo všetko sa dá kúpiť a predať. (a nie len o tom). Podľa Soviaka to nebolo ani bárs vystrihané. O 23.00, sme sa vrátili do kempu, vyslopali sme litrík vínka, ktoré kúpil Sovi a šli sme spať.

Ráno som znovu Ja nakúpil a Oni znovu spali, kým som ich nezobudil. Znovu sme sa šli okúpať a požičali sme si tentoraz vodný bicykel. Urobil som z neho pár fotografií nádherných skokov do vody:

sirava-studia-skokuJanisove skoky do vody

Ej ale radostne sme sa pľaskli do vody! Potom nasledoval výborný obed v podobe - čo si nájdeš, to si zjedz. Potom sme museli ísť na Hôrku zatelefonovať, vlastne Sovi musel a my sme šli s ním. Ledva, ledva mu mater dovolila ostať. Cestou naspäť sme asi 1 h zdržali pri kríkoch s černicami. Tak som sa ich prežral, že ma zdulo jak kravu. Jany poslušne napísal pohľadnicu Ike a Ľubke, za čo sa mu dostal výsmech od Soviho. Potom sa spustil strašný lejak a dižďovalo asi 2 h. Potom však zlaté slnko rozohnalo naše obavy.

Potom nasledoval jediný „trampský“ večer na trampe. Ja s Janom sme pripravili solídny oheň. Soviak zatiaľ chrápal v stane. Potom sa zobudil a prišiel medzi nás. Opiekli sme si chlebík, uvarili dobrú praženicu, škoda, že chýbalo bendžo, ktoré Jano plánoval kúpiť. Baterky v mgf už boli v ťahu, ale rádio ešte ťahali. Tak sme chvíľu oboznámili celý kemp, že existuje rozhlasová stanica Slobodná Európa a iné. V noci sme sa dohodli, že sa pôjdeme okúpať. Voda bola dosť chladná, ale stálo to zato. Potom po zábave sme šli spať - len tak naľahko.

sirava-skok-z-molaVčera, 9.IX. sa mi z dosiaľ nezistených príčin absolútne zle vyvolal film z trampov „Bukovec“ a „Šírava“. Veľmi toho ľutujem a sľubujem, že sa mi to druhýkrát nestane alebo sa vzdám funkcie fotografa. Na miesta fotiek som doplnil aspoň pekné situačné náčrty.

Peter

Na druhý deň (posledný deň) ráno som bol posledný krát nakúpiť. Tak sme sa najedli, odchod sme naplánovali na 17.00 zo Šíravy. Pomaly sme už začali pomýšľať na odchod. Šli sme sa okúpať, takmer celý deň sme boli na pláži. Stálo to zato. Z posledných peňazí sme si uderili zmrzku. Potom sme sa začali baliť. Nakoniec, všetci pobalený sme sa asi o pol piatej šli posledný krát „pľasnúť“. Potom sme už definitívne opustili Medvediu horu. Počas celých 4 dní bolo krásne počasie, tak máme na čo spomínať. Do Košíc sme prišli asi o 18.15 . Potom sme sa všetci rozpŕchli. Tak ako by povedal Libi „Koniec dobrý všetko dobré“.
Koniec ! Koniec ! Koniec!

tohto trampu.sipka-pokr

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť