Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Túlanie sa okolo Šimonky
Okolo Čiernej hory a Oblíka
Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Poloniny, do Balnice
Poloniny, do Balnice

Poloniny, do Balnice Mal som namierené do nemocnice? Možno. Veď bolnica po rusky (больница) je naozaj nemocnica

Toto si chcem prečítať
Na letisku v Ríme
Na letisku v Ríme

Na letisku v Ríme Po preletení pár tisícok kilometrov sme šťastne pristáli na medzinárodnom letisku Leonarda da Vinci v meste Fiumicin [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Tramp Orava

Trasa: Košice - Kraľovany - Tvrdošín - Podzámok - Priehrada - Trestená - Kraľovany - Košice

Trvanie: 03. augusta 1986 - 09. augusta 1986
Prítomný: Novis, Johny, Sovec, Paľo


- prvý dlhší tramp (asi 6 dňový), bez fotiek

orava-hrad-1Bolo to raz v auguste 1986, keď sme sa rozhodli, stráviť časť letných prázdnin pri vode. Vybrali sme si Oravskú priehradu. Vychystali sme sa na cestu a po prestupovaní z vlaku na vlak v Kraľovanoch a Tvrdošíne sme dorazili na Podzámok (Oravský hrad). Takže, dorazili sme 03. 08. 1986 a o 13.26 hod. za slnečného (prostredia) počasia sa naša skupina chystala k návšteve hradu.

Predtým sme si našli vhodné táborisko na ľavom brehu rieky Oravy, ktorá tiekla pod Hradom - rieka je pravým prítokom Váhu (Dĺžka 106 km, Povodie 1992 km2, vzniká z dvoch zdrojníc: z Čiernej Oravy, ktorá pramení v Oravsko - Novotargskej kotline v Poľsku a z Bielej Oravy prameniacej na rozhraní Oravskej Magury a Slovenských Beskýd. Orava tečie v páse slienitých bridlíc.)

Ale teraz už k hradu. Vyšli sme hore k hlavnej bráne vošli do nádvoria a zakúpili sme si lístky. Potom sme čakali až na nás príde rad a obzerali sme si koče a drožky, padací most, tunelovitú chodbu s kruhovitým otvorom v strope. Konečne sme sa pohli k návšteve vnútra hradu. Prechádzali sme veľa izieb a komnát, v jednej boli stoličky, ktoré zhoreli pri požiare. Boli to kópie avšak na nerozoznanie od tej, ktorá to jediná prežila.

Boli sme aj v mučiarni, v jedálni, prešli sme tunelom v skale, prírodopisným múzeom a hore výstavou zbraní. No na najvyššie položené miesto hradu, ktoré je celé z dreva (no dosť poškodené časom a požiarom) sme sa nedostali. Táto vojenská citadela ešte nebola sprístupnená. Ale aj tak sa nám hrad páčil, tak som si ho nakreslil. No určite budem kresliť. Záber je z miesta nášho táboriska.

Po návšteve hradu sme si kúpili melón a šli sme sa nažrať. Peťo sa ešte pokúšal chytať ryby na kus rybárskeho vlasca a háčik s dážďovkou - no márne.

A potom to prišlo - repcová vojna, ohadzoval sa každý s každým, pripli sme si repec na sveter, čo bolo zdrojom munície a snažili sme sa čo najlepšie zasiahnuť. Výsledok - každý si vyberal zo tri - štyri repce z vlasov a nadával.

Večer sme šli spať (O pornofotke na ktorej sa Petis vzrušoval pri ohni pomlčím). Ráno skoro som vybehol zo stanu, že sa opláchnem, keď sa z brehu odplazila do vody užovka - mal som dosť. Príma sme sa nažrali a šli sme sa „kúpať“. Teda to bolo. 15 minút sme si otĺkali päty, potom kolená a nakoniec sme sa priam plazili po bruchu, kým sme nezistili, že najväčšia hĺbka v rieke je po pás - a je to. Taká diera pre jedného. Už si ani nespomínam, čo kto vypustil z úst, no každý sa ponáhľal, čo najskôr von z vody.

Asi okolo 12.-tej sme sa pobalili a nasadli na „dopravu“. Ďalšie táborisko sme si vybrali pri priehrade v kempingu pri hoteli „Goral“. Tak sa zdá, že sme obišli bez platenia (Ale nám to nevadilo, my sme skromní). A tu náplň 3-och či 4-roch dní tvorilo kúpanie, futbal, pobehovali sme po pobreží, pozerali sme po ženách a rozprávali sme si večer pri ohni príhody. Okrem pozerania na večernú oblohu padajúce hviezdy (tento jav je v auguste dosť častý) bolo najlepšie kúpanie v priehrade (aj za dažďa)

PS: tiež sme sa ostreľovali pištoľou.

orava-nakres

Oravská priehrada - vodná nádrž na rieke Orava v Oravskej kotline, najväčšie jazero na Slovensku. (Plocha 3510 ha, hladina 603 m/n. m., max. hĺbka 27 metrov, objem vody 346 mil m3).

O. p. má nepravidelný tvar s dvoma výbežkami - dlhšia siaha do Poľska, kratšie vybieha k Námestovu. Významná oblasť vodných športov - jachting surfing;…rekreácie.

Aj my sme sa po zrekreovaní vybrali domov s kopou nových zážitkov, lebo všade dobre doma najlepšie a najlepšie sa po dlhom čase cestuje opäť domov (toto bola masňácka fráza, prosím nevšímať si!)

Cesta späť: Orava, Trstenná, Kráľovany ➞ Košice. Ale bolo fasa !

Ahoj !

Koniec

sipka-pokr

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť