Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Potulovanie sa východnými úbočiami Slanských vrchov
Túlanie sa okolo Šimonky
Okolo Čiernej hory a Oblíka
Po hranici cez Poloniny
Na Muráni s Milanom
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Na letisku v Ríme
Na letisku v Ríme

Na letisku v Ríme Po preletení pár tisícok kilometrov sme šťastne pristáli na medzinárodnom letisku Leonarda da Vinci v meste Fiumicin [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Novoročný výstup na Šimonku...
Novoročný výstup na Šimonku

Novoročný výstup na Šimonku Konečne ustúpilo sychravé a na december veľmi teplé počasie. Už som mal naozaj dosť tej hmly, neustáleho pad [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Čierna hora - Javornícka poľana

Trasa: Košice - Prešov - Zlatá Baňa - Čierna hora - Tri chotáre - Javornícka poľana - Sigord - Prešov - Košice

Trvanie: 10. októbra 1987 - 11. októbra 1987
Prítomný: Novis, Johny, Libec - Soviak z masňáckych dôvodov neprítomný


Deň prvý 10.októbra 1987, sobota

javornicka-p-stolnaNa tento tramp sme sa dôkladne pripravili. Čo sa týka ošatenia aj muziky. Šaty si každý nabalil až - až. Týždeň pred trampom sa hrozne zhoršilo počasie. No proste - pod psa! Zima ako v rohu. Ale zato nám počasie prialo. V piatok sa vyčasilo a trvalo to až do nedele, akoby tam hore vedeli, že ideme na tramp.

Vydali sme sa na cestu. Ja som sa dotrepal v poslednej chvíli na vlak. Tridsať dvojka mi ušla pred nosom a devätnástka vynechala a päť minút pred dvanástou som došiel na vlak. To si vydýchli, keď nie ja, na tramp sa nejde.

A samozrejme Johny zasa nadával na Soviaka.

- Jak fasa, že tu nie je SOVA! Určite by nám dorezal stan a večer by každého strašil! A ja sa veľmi bojím. Johny

- Tí dvaja sa stále ohovárajú. To je strašné. Ale ja to vyriešim! Libec

Našťastie teraz sme vynechali medzistanicu Kendice. O 09.00 hod. SEČ sme sa ocitli, vďaka výdobytku techniky - autobusu, v Zlatej Bani. Tam sme minule nastupovali, keď sme odchádzali. Sem - tam sme sa započúvali do smelých tónov Johnyho prehrávača, ktorý nesie aj môj podpis (zlomil som mu vrch) Počas cesty sme naďabili na štôlňu, zaliatu vodou. Johny sa skoro utopil! (viď výpis a fotku)

javornicka-p-cestaPôvodný plán mal znenie: Vyjsť na hrebeň z košickej strany a zostúpiť do Doliny obrov a zhotoviť trampácku osadu Ranger - Dobrodruh. Vďaka podivným zvukom motorovej píly sme sa obrátili čelom vzad a začali sme pochod Čiernou horou, kde mal byť krásny výhľad. Áno a tu je už prvá prekážka - značka je fuč. Neskôr sme objavili stupák - parádny aj so značkou. Petis navrhol, aby sme sa vrátili. Skoro som ho zahlušil. Šli sme po fasa hrebeni rozpätie 2 m.

Vidíš, Pišta jedna zo štôlní v ktorej sa kedysi ťažil antimonit (na získavanie zlata). Johny

Konečne sme sa vyštverali na Čiernu horu a tu hľa - (výpis zo zošita)

O 12.00 hod. SEČ sme došli na Čiernu horu.
- Horkýže výhľad! Lesom zarastený vrch. Zjedli sme každý svoje vyprážané kurča, až nám išli bruchá prasknúť.

A tak nám ostávalo to jediné čo sme mohli spraviť. Pokračovať v ceste na Tri chotáre. Aká to bola strastiplná cesta. (výpis zo zošita)

- Bola to cesta plná útrap a odriekania1. Sme radi, že sme došli za svetla na Tri chotáre.
Výpis o štôlni.
javornicka-p-stolna- štôlňa
Chceli sme si prezrieť štôlňu, ktorá bola zaliata vodou a dalo sa v jej chodbách plaviť. Chodby sa strácali v hĺbke skaly - lákavé (Skoro som na to doplatil) Johny.

Došli sme na posledný vrchol pred Javorníckou poľanou (to sme to ešte vtedy nevedeli, že je posledná). A tam Johny predviedol svoj druhý nebezpečný pokus s travexom + cukor. Prvý pokus sa odohral na Čiernej hore - výsledok? Mraky dymu. Ale teraz si našiel aj nábojnicu, ktorú naplnil vlastnoručne zhotovenou náplňou. Tento pokus tiež dopadol mrakom dymu a kúštičkom plameňa.

Asi po 1/2 hodine pochodu sme dorazili na také niečo: (viď nákres a fotku)

javornicka-nakresĎakujem Dalovi za pekný náčrt. Čo ďakuješ nie pre teba som to robil, ale pre nás!

Mne to pripadalo ako neobývaný les, keby nebolo toho posedu. To boli šprinty k značke, že kde sme to vlastne. Takže o 16.00 hod. SEČ sme dorazili na Javorovú poľanu. Povedali sme si, že budeme hore aspoň do druhej po polnoci. Povedali - povedali, ale nesľúbili. Ledva sme si stihli uvariť polievku už bola tma.

javornicka-p-luka

A to bolo ešte len 17.30 hod. SEČ. Ale predsa sme vydržali do ďalšieho dňa. Aj keď len zhruba 5 minút. Ešte sme si uvarili čaj s posilňovacím prostriedkom, ktorý nám počas varenia vyprchal. A dali sme si aj do nosa. Len na Petisovi to bolo tak vidno, že si ma pomýlil so psom, keď som začal štekať. Pokiaľ ešte bolo vidno podarilo sa nám spraviť niekoľko obrázkov.

Náš plán mal byť „Založenie osady
Lenže…ledva sme stihli postaviť stan, narúbať dreva, spraviť oheň a už bola tma. O žiadnej osade nemohlo byť ani reči. A boli sme už aj tak na smrť unavený. Sova to nechce pochopiť! Na druhý deň sa nám stavať nič nechcelo. Večer prebiehal spokojne, len ja som mal vždy taký pocit, že sa strhne strašná búrka. Ale nestrhla sa. Ja som už od prírody taký pesimista.

Večerali sme každý podľa chuti - opekaný chlebík, špekačky, pečené zemiaky a ešte neviem čo. Všetci sme sa prichystali 10. októbra pod stanom…Na druhý deň sme vstali až o 06.00

javornicka-p-utokJa si kľudne ležím v stane a zrazu vražedný útok na moju osobu. Ako zbraň sa použila sekera. Našťastie som v poslednej chvíli uhol, ale smrteľný výraz tváre mi ešte ostal na hodinu. Smrteľný výpad Johnyho na moju ctenú osobu!

Neviem čo bolo s Johnym, ale sa mi nejako nepozdáva. Výraz tváre - zabijácky. Doma práve dočítal príručku zabijakov US army. A tu zrazu letí na Petisa sekera. Zneškodnili sme ho. Dali sme mu do čaju trocha travexu a hneď bol kľudný. Poloha tábora, (ten bordel sme potom upratali)

javornicka-p-ohniskoPosledná rozlúčka s táboriskom Večer nebola ani taká strašná zima. Možno, že aj preto, že sme boli traja v stane typu - ISKRA. Kto to pozná, určite pochopí.

Deň prvý 10.októbra 1987, nedeľa

Ráno sme museli Johnyho dávať dole z tabuľky, asi mu ten travex poškodil na rozume. 11.10 hod. - som začal smažiť zemiaky. Petisovi sa začali slinky zbiehať. Zemiaky som šťastlivo vysmažil až na to, že Petis mi vylial skoro celú masť (výpis).

- DO BOHA! Musím prestať písať lebo Petis rozsypal hranolky, ja ho zabijem! Johny

- Nestalo sa tak, ešte žijem. Petis

- Ale môže sa stať, keď budeš pľuvať do ohňa! Libec

- Hm - hm, mňam - mňam , dal by som si už teraz, mám chuť! Petis

- 8 vajec - veď to zjem sám. Libec

Ako kritizovali moju prácu a ako to dopadlo, vysypali sa zemiaky, olej sa vylial. Ale keď dojedli aj prsty oblizovali. Do 10.00 hod. SEČ sme si zbalili tábor. A javornicka-p-bundickaNovis sa vystatoval so svojou novou bundičkou.Niekto sa vystatuje svojou zástavkou.

Trúchlili sme aj za pozostatkom ohniska. Ktoré nám umožnilo aj akú - takú zábavu na večer. Srandisti nechali v ohnisku celý zásobník slepých nábojov do samopalu. Večer nás išlo poraziť, keď buchli.

javornicka-p-posedTak sme šťastlivo o 10.00 hod. SEČ opustili Javorovú poľanu. Cestou do Sigordu sme naďabili na chatu Fricka - poľovnícku a tu vzkrsol plán nášho budúceho trampu. Aj sme našli 2 suché pramene z jedného aj kvapkalo. Cesta dole viedla po asfaltke, ktorá bola hrozná na chôdzu. Už celkom dole pri Sigorde sme našli objekt vhodný na zastavenie. A to bola Štavica - minerálny prameň s obsahom CO2, Fe2+, FE3+, atď.…

Na tvárach sa zračia útrapy asfaltky. „Keby tu bol Meris…“ To boli naše myšlienky po takej namáhavej ceste.

Tak sme šťastlivo došli do Sigordu. A stade už bola hračka dostať sa do Košíc. S výdobytkami techniky to šlo báječne. Autobusom do Prešova a stade po autostráde do Košíc. Bola to len otázka 45 minút. A tak sme sa ocitli v Košiciach. A pri nude na zastávke Petis strúhal také tváre a pózy aj s našou mapou, že sme to museli zvečniť.
javornicka-p-mapaA to je už

Koniec !

Štatistka trasy:

Prejdených: 15,26 km
Prevýšenie: 786 m
Klesanie: 876 m
Celú prejdenú trasu si môžete pozrieť na tejto stránke.

Poznámka: Značkovanie chodníkov bolo v roku 1987 odlišné od súčasného stavu.

sipka-pokr

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť