Aprílový jarno-ZIMNÝ tramp
Mrazivý vander v Slanských vrchoch
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Poznanie nepoznaného v Slanských vrchoch
Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Muránska planina v zime, Mrazi...
Muránska planina v zime, Mrazivá noc

Muránska planina v zime, Mrazivá noc Z Hudákovej som schádzal dole hustou ihličnatou mladinou. Moju cestu prekrí [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Príkre zrázy Čiernej hory
Príkre zrázy Čiernej hory

Príkre zrázy Čiernej hory Prechádzal som nádhernú, slnkom zaliatu Lúku pod Oblíkom. Cestu mi skrížil tvor, ktorý ma nenaháňal, ba a [ ... ]

Toto si chcem prečítať

Na Prednú holicu cez Bankov a Jahodnú s bicyklom

Minule som si vyšiel na Jahodnú cez Myslavu a Girbeš. Čo tak si dať tentoraz o niečo dlhšiu trasu? Tak som to skúsil a neľutujem.

Aby ma cesta nenudila, tak som sa vybral inou trasou. Najprv cez borovicový háj, ktorá ma doviedla až k mostu ponad štvorpúdovku pri Jazdiarni.

Čičky

Čakali ma lúky pri Čičkách. Odtiaľto som v kuse stúpal. Až na Jahodnú. Nie veľmi strmo, ale zato plynulo. No dobre, občas aj trocha strmejšie a sem-tam, na nejakých kratších úsekoch, som dokonca aj klesal.

 Na Jahodnej,vpravo je Stará židovská cesta na Prednú holicu  Jahodná, Stará židovská cesta pretína jednu zo zjazdoviek

Predo mnou asi tak 300 m si to do kopca šľapal cyklista. Naše tempá boli vyrovnané. To znamená, že som ho nedoháňal, ale ani som sa mu nevzďaľoval.

Napriek tomu, že bolo veľmi skoré dopoludnie slnko už statočne hrialo. Potil som sa a nevedel som sa dočkať, kedy vojdem pod koruny stromov na Bankove. Konečne som sa ocitol na hranici lesa. Vošiel som do lesa a teplota sa razom znížila. A cyklista sa mi stratil.

Bankov

Pohľad na Slanské vrchy zo zjazdovky na JahodnejPriamo na Bankov som nedošiel. Po tom, čo som vošiel do lesa, som si to rezol cez lúky s prístreškami a vyšiel som na lesnej ceste, ktorá spája Bankov so sedlom pod Kamenným hrbom. Cesta kamenistá, no suchá. Po nedávnych dažďoch ostalo len pár mlák, ale tie nepredstavovali žiadne prekážky.

Jedlo

Zastavil som na odpočívadle. Až tu som si uvedomil, že som zabudol zo sebou zobrať nejaké orieškové alebo ovsené tyčinky, ktoré som využíval ako rýchly zdroj energie.

Mal som rožok so šunkou a syrom, no toto som si nechával na väčší hlad.

Nevedel som, či chata na Jahodnej alebo chata Lajoška budú otvorené, preto som to mal ako železnú rezervu. Nakoniec som ten rožok... To však až na záver!

Na Jahodnú

Jedne z mnohých malebných kútov na ceste na Prednú holicuTúto časť cesty som už poznal. Za odpočívadlom miernym sklonom dole, aby som mohol ísť znova hore. Miestami to bolo trocha strmejšie. Musel som sa nakloniť cez riadidlá, aby som sa pri zábere neprevážil.

Pri Kuriškovej na skalách som stratil balanc a v takom kopci som to už nerozkrútil. Chcem-nechcem bicykel som musel kúsok vytlačiť.

Červená značka sa odklonila doľava a ja zas doprava. Krátko som šiel znova dole kopcom, aby som skončil pred závorou, ktorá uzatvárala prístup z asfaltky do lesa.

Došiel som na spojovaciu cestu, ktorá spája rekreačné stredisko Jahodná s štátnou cestou II. triedy č. 547.

Jahodná

Na Jahodnej ani nebolo veľa ľudí. Len dym vychádzajúci spoza krovín nasvedčoval tomu, že prístrešok je obsadený. Keď som sa priblížil bližšie, tak som aj vravu započul.

Pozrel som si informatívnu mapu cyklociest a snažil som sa vryť do pamäti zákruty a smer Starej židovskej cesty. Presne po tej trase som sa chcel vybrať.

Stará židovská cesta

Na začiatku zjazdovky som sa zahľadel na kopec predo mnou. V spodnej tretine som zbadal dvoch cyklistov, ktorý sa teperili hore na kopec. Bicykle tlačili. Kopec to je poriadny, veď v zime to je zjazdovka. To som ešte netušil, že dnes ich ešte stretnem.

Ja som sa vydal smerom k Starej židovskej ceste. Medzitým sa cyklisti na zjazdovke dostali na jej hornú tretinu.

Po tom ako som vošiel do lesa sa cesta začínala dvíhať. Celkom slušné stúpanie, ktoré však našťastie netrvalo dlho. Podotýkam, že je potrebné sa držať vpravo (pochopíš, keď budeš na mieste).

Za zákrutou sa to celé vyrovnáva a to už bola balada. Cesta pekná, upravená. Tráva na kraji cesty pekne skosená, radosť jazdiť na bicykli. Dlhšia časť cesty kopírovala vrstevnicu, takže som sa ani veľmi neunavil.

Neskôr, ale to už bolo tesne pred Prednou holicou, bolo aj nejaké to stúpanie. Sem tam som aj z bicykla zosadol, ale dalo sa to...

Predná holica

Pri hríbiku, kde sa krížila žltá turistická značka s červenou, som stretol tých dvoch cyklistov, ktorí sa teperili hore zjazdovkou na Jahodnej. Pýtal som sa ich ako dlho tam sú. Najprv som dostal odpoveď, že asi 5 minút. Tento čas neskôr skorigovali na pol hodiny.

Lúka pod chatou Lajoška na Prednej holici  Chata Lajoška na Prednej holici

 

Dozvedel som sa od nich, že využili možnosť dopraviť sa autobusom na Jahodnú aj s bicyklom. Keďže boli ešte plný sily a elánu, tak pokračovali ďalej na Kojšovú hoľu.

Chata Lajoška

Ja som pokračoval k chate na Lajoška na Prednej holici. Chata poskytuje reštauračné a ubytovacie služby. Využil som najmä tie reštauračnéDal som si pivo, ktoré som skoro exol a celkom chutný guláš.

Zoznámil som sa s Emou, ktorá prišla ku mne a dožadovala sa pohladkania. Žobronila aj o nejaké jedlo a o trochu škrabkania. Jej požiadavku ohľadom škrabkania som splnil, no kiflik (rožok) som hneď pakoval z jej dosahu.

Nevieš, kto je Ema? No predsa, fenka chatárky!

Kamenistá cesta do Vyšného Klátova

Po asi hodinovom odpočinku som znova nasadol do sedla bicykla. Vydal som sa, čiastočne kopírujúc červenú a žltú značku, smerom do Vyšného Klátova.

Cesta bola dosť kamenistá, natriasalo to som mnou. Zrazu pri jednej väčšej mlákeodbočka cyklotrasy doprava. Pre istotu som ešte chvíľu pokračoval po žltej, o ktorej som vedel, že končí vo Vyšnom Klátove.

V popredí Vyšný Klatov, vodná nádrž Bukovec v pozadí Slovenský kras  Výhľad na južnú časť Slanských vrchov

Prečo som nešiel po cyklotrase? Nevedel som kam vedie a nechcel som vyjsť pred kopcom na ceste medzi Hýľovom a Nižným Klátovom. Ak poznáš kopec pri Nižnom Klátove, tak isto chápeš, prečo som nechcel riskovať jazdu do tohto kopca.

Prudké klesanie

Teraz už viem, že by som sa nedostal do Hýľova, no nechcel som nič nechávať na náhodu. Turistická trasa bola navrhnutá pre peších, bola dosť strmá. Ešte dobre, že som šiel dole kopcom.

Niekedy však ani cesta dole kopcom, nie je až taká veľká výhra. Či už pešo alebo na bicykli. Pár krát som sa musel zastaviť, aby som uľavil svojim predlaktiam. Prsty mi totiž celý čas intenzívne mačkali brzdovú páčku na riadidlách.

Pohodovo do Vyšného Klátova

Po napojení sa na cyklotrasu to už bolo o niečom inom. Celkom mierny sklon a cesta dole. Miestami pekné výhľady najmä na juh a juhozápad.

z Prednej holice do Vyšného Klátova, moja maličkosť  Cesta z Prednej holice do Vyšného Klátova s miernym sklonom

Už som tušil, že sa blížim do dediny, lebo na prašnej lesnej/poľnej ceste sa objavovali fľaky asfaltu. Možno to niekedy bola asfaltová cesta, no teraz to bola cesta s 1/3 asfaltového povrchu a zvyšok prašná lesná/poľná cesta. Fľaky asfaltu vytvárali dosť vysoké a ostro ohraničené schody, na ktoré si bolo treba dávať pozor.

Čím viac som sa blížil do dediny, tým viac sa plocha asfaltu zväčšovala, až prešla do súvislého asfaltového koberca. To som už bol vo Vyšnom Klátove.

Vyšný Klátov

Vyšiel som pri hríbiku a informačnej tabuli, ktorá sa venovala dopadu meteoritu (bolidu) z 28. 02. 2010 okolo 23:30 h. Tento meteorit, resp. jeho žiaru pri prechode zemskou atmosférou, som zaregistroval aj ja, napriek tomu, že som sedel chrbtom k oknu a pred zapnutým monitorom počítača.

Predná holica, pohľad od Vyšného Klátova

Páčila sa mi myšlienka a aj samotná realizácia informačných tabúľ. Dozvedel som sa informácie o Klátovskom meteorite. Prečítal som si informáciu pri tabuli č. 6, teda tam kde som do dediny vošiel, ďalej pri konečnej autobusu pri tabuli s číslom 3 a nakoniec tabuľu č. 2 pred obecným úradom.

Zjedol som Horalku, ktorú som si kúpil ešte na chate Lajoška a čakala ma už len cesta domov cez Nižný Klátov a Myslavu.

Dodržiavanie pravidiel BaPCP

Cesta do Nižného Klátova bola eňo-ňuňo! Dole kopcom po dobrom asfaltovom povrchu som dosahoval maximálnu rýchlosť o niečo viac ako 62 km/h. Pri vchádzaní do Nižného Klátova som dokonca musel aj pribrzdiť, aby som neporušil BaPCP (bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky), veď v obci môžem ísť rýchlosťou len 50 km/h.

Cez Mašu do Myslavy a potom trocha hore kopcom na sídlisko KVP (Košického vládneho programu) a bol som na Terase. Teda doma.

Záver

Dnešná cyklotrasa sa mi páčila. Bola o niečo viac namáhavá ako tie predtým. Viedla peknou krajinou, upravenými cyklotrasami a s celkom slušným výškovým prevýšením.

Nabudúce, ak si znova nezabudnem energetický doping, vo forme orieškových alebo ovsených tyčiniek, to možno dámna Kojšovú hoľu.

Železnú rezervu, ktorú som mal vo forme obloženého rožka, som nosil celý čas vo vrecku na chrbte. Tak ako som si ho zobral, tak som ho domov aj priniesol.

Štatistika túry:

Prejdených: 37,09 km
Prevýšenie: 1032 m
Klesanie: 1032 m
Celú trasu si môžeš pozrieť na linku: trasa celej cyklotúry.

Fotografie si môžeš pozrieť vo fotogalérii.

Pridať komentár